Bukowa Góra położona jest w pobliżu wsi Rączki na terenie gminy Kluczewsko i wznosi się na wysokości 334 m n.p.m. Zbudowana jest ze wapieni muszlowych pochodzących z okresu jurajskiego. Na górze znajduje się rezerwat przyrody założony już w roku 1959. Natomiast od roku 1988 Buczyna jest częścią Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
Oprócz walorów przyrodniczych miejsce to ma swoją
wartość historyczną. We wschodniej części góry, na dnie
naturalnie uformowanego, głębokiego jaru, znajduje się szeroki na
ok. 4 metry i głęboki na jakieś 5 do 6 metrów wykop. Jest on
potocznie nazywany szybem solnym. Jego historia sięga
drugiej połowy XVIII wieku i związana jest z poszukiwaniem na
Bukowej Górze soli.
Poszukiwania soli rozpoczęły się w dobrach Karwosieckiego w pierwszej połowie 1782 roku. Zajmował się nimi, Żyd, Jakub z Przytyka. Był on geologiem samoukiem, którego zatrudniła Komisja Kruszcowa. O jego udziale w pracach poszukiwawczych znajdujemy dowody w liście z dnia 29 lipca 1782 r. jaki wystawił Jacek Małachowski, w którym pisał:
„Daję te na piśmie zaświadczenie niewiernemu Jakubowi Izraelowiczowi , jako on ,będąc zalecony do naprowadzenia górników ku szukaniu soli, jest teraz do Warszawy na danie dokładnego raportu Komisji JKMci Kruszcowej powołany a stamtąd dalsze do kontynuowania lub zaniechania roboty tej będzie mieć na piśmie dyspozycje.”
Z listu tego wynika, że Jakub był wezwany do Warszawy celem stawienia się przed Komisją i złożenia raportu na temat prac poszukiwawczych. Na podstawie raportu miały zapaść decyzje co do dalszych działań związanych z poszukiwaniami. O Jakubie i górnikach przybyłych celem poszukiwania soli pisał do Komisji Kruszcowej Jan Krawosiecki:
„Jakob Izraelowicz ,oddawca listu z górnikami w Rączkach, wiosce mojej, upatrując prawdopodobieństwo znajdowania się soli, rozpoczął szukania onej. Popierać i utrzymywać tę fabrykę, poznawać jej pewność nie jest w rzeczy mojej, to przeto donieść przedsięwziąłem prosić, aby z doświadczeniem większym od Prześwietnej Komisji Kruszcowej był kto zesłany rozpoznać miejsca, które i o granice ode mnie mają podobieństwa, oraz utrzymywać i popierać tęż fabrykę.”
List ten nosi datę 10 sierpnia 1782 roku.
O Jakubie Izraelowiczu tak wypowiedział się na sejmie w roku 1791, kasztelan łukowski Jacek Gołąbek-Jezierski :
„wodę słoną w Wilczkowicach jako i w Busku, tudzież kopalnią w Rączkach wynalazł Żyd ubogi, ale przemyślny.”
Z zapisów posiedzeń Komisji Kruszcowej z dnia 27 października 1782 dowiadujemy się, że na prace górnicze w Rączkach zostały przekazane pieniądze zasilające poszukiwania miedzi w Miedzianej Górze pod Kielcami. Poszukiwania zresztą nie były prowadzone tylko na terenie Bukowej Góry. W zapisie z posiedzenia komisji z dnia 27 września 1782 roku, mowa jest o miejscu Sucha Góra w powiecie chęcińskim. Najprawdopodobniej chodzić może o wieś Góry Suche pod Fajną Rybą w gminie Przedbórz.
W lutym 1785 roku Jan Krawosiecki wystąpił do króla z pismem w którym wyraża wolę dalszego poszukiwania soli na swoim terenie. Stanisław August przychyla się do jego prośby, rezygnując jednocześnie z dochodzenia zwrotu kosztów jakie do tej pory wyłożono na kopalnię w Rączkach. Natomiast na posiedzeniu Komisji Kruszcowej z dnia 4 lutego 1785 roku odnotowano, że prace przy szybie w Rączkach są od dłuższego czasu zaprzestane. Głębokość wykopu określono na 140 łokci, czyli ok. 24 metrów.
Poszukiwania soli na Bukowej Górze nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W świetle współczesnych badań geologicznych jakie przeprowadzono w roku 1996 wiemy iż można z całą stanowczością wykluczyć obecność soli kamiennej w utworach skalnych z których zbudowana jest Bukowa Góra.
Lokalizacja szybu. Pozycja GPS: 51.014984, 19.922504 |
Jako ciekawostkę przyrodniczą można przytoczyć fakt, że pod jarem w którym znajduje się pozostałość po szybie solnym, płynie podziemny ciek wodny. Jest on początkiem strumienia, który wypływa kilkaset metrów dalej. Strumień ten zasilają wody deszczowe które spływają ze zboczy głębokiego jaru i gromadzą się pod ziemią. Jest to przykład występowania na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego zjawiska krasowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz