środa, 25 sierpnia 2021

Propozycja sprzedaży domu z przeznaczeniem na miejski ratusz (1836 r.)

 Obecnie istniejący budynek ratusza miejskiego w Przedborzu wzniesiony został w latach 1838 - 1840.  Wcześniejszy ratusz spłonął, o czym informacja zawarta jest w lustracji starostwa przedborskiego z roku 1789: "przez ogień od Żydów wszczęty spaliło się domów i z ratuszem 22"

 Z "Akt urzędu municypalnego miasta Przedborza tyczące się wystawienia ratusza i wydzierżawienia lokalu w tym (1816-1845)", dowiadujemy się, że do czasu wybudowania nowego ratusza, miasto zmuszone było dzierżawić pomieszczenia z przeznaczeniem na działalność miejscowych władz samorządowych. 

Taki stan rzeczy zapewne wpłynął, na złożenie propozycji do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, Duchownych i Oświecenia Publicznego, przez Jana Nepomucena Żóchowskiego, sprzedaży z przeznaczeniem na ratusz "kamienicy z facjatą": 

Jan Nepomucen Żóchowski dóbr 

Łosienka dziedzic proponuje przedarz 

na rzecz Rządu domu murowanego w Mieście 

Przedborzu iego własnego

(...)

Gdy Rząd krajowy nie ma dotąd w Mieście Przedborzu, nad brzegiem rzeki Pilicy w Województwie Sandomierskim, powiecie konieckim położonym, żadnego swego domu, ani na ratusz miejski, ani na dom pocztowy, niżej podpisany ma honor proponować Wysokiej Komisji przedarz na rzecz Rządu, jego kamienicy z facjatą, na pierwszym piętrze dwa pokoje, na dole ośm (osiem) pokojów obszernych a nisko pięć dużych i suchych piwnic mający, który podłóg tu pod załączonego wykazu hipotecznego jest właścicielem. 

Że zaś ten dom nie jest od dnia 24 czerwca br. zadzierżawionym, przeto mógłby być zaraz po kupnie na potrzeby Rządu użytecznym.

Dan w Łopienku d. 10 sierpnia 1836 r. 



 W załączonym do oferty wypisie hipotecznym zawarta jest informacja, że dom ten oznaczony był numerem 163, dawniej 2. Położony był na "przedmieściu Winnica". Przy kamienicy znajdował się też ogród.  Jan Nepomucen Żóchowski, który w mieście Przedborzu posiadał zamieszkanie prawne, nabył tą nieruchomość 27 sierpnia 1833 roku, od Wincentego Nowosielskiego. Podana wartość kamienicy, to 24 tysięcy złotych polskich. 

 Jan Nepomucen Żóchowski urodził się w roku 1766 w Daleszycach. Był posiadaczem rodzinnego majątku ziemskiego Łosienek i Łosień. Pełnił funkcję sędziego pokoju, a także, w roku 1818,  był deputowanym do Sejmu Królestwa Polskiego. Zmarł w roku 1844.

                                                  Dyaryusz Seymu Królestwa Polskiego 1818

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz