niedziela, 5 grudnia 2021

Projekt Ludowego Domu Parafialnego w Przedborzu. 1933/1934 r.

 Przedstawiony projekt budowlany, przedstawia Dom Parafialny, który został wybudowany za kościołem, w miejscu gdzie dziś znajduje się parking. Jego budowniczym był proboszcz przedborskiej parafii ksiądz Antonii Ręczajski. Parafialny Dom Ludowy nosił imię papieża Piusa XI. 

Posiadał salę kinową. Niestety nie przetrwał tragicznego dla miasta września 1939 roku. Został spalony przez żołnierzy niemieckich. (PSB, tom I, str. 207). Nie znam, poza jednym zamieszczonym niżej, zdjęć tego obiektu. Szczerze powiedziawszy nie wiedziałem, że był to budynek tak okazały i dość obszernej kubaturze.




W Archiwum Państwowym w Kielcach zachował się projekt budowlany tego obiektu. Został on zlokalizowany przy ulicy Południowej ( na planie jako droga dojazdowa do pól), do której przylegał elewacją wschodnią o długości 21,60 m. Stroną północną, zwrócony w kierunku kościoła, o łącznej długości 23,90 m. Ściana zachodnia o długości 12,80 m biegnąca równolegle do położonego w pobliżu dziś już nie istniejącego wikariatu. I od południa długość 17,20 m. Całość przykryta dachem o kilku spadkach.



"Projekt domu parafialnego w Przedborzu-projektowany budynek drewniany - kryty blachą usytuowany na parceli wł. kościoła parafialnego" powstał w roku roku 1933.Jego autorami byli architekt Leon Kuszewski,  autor licznych projektów na terenie województwa kieleckiego, oraz inżynier  Jan Biasion  z Katowic ( zobacz Tutaj ). 



 Dom Ludowy mieścił nie tylko obszerną salę widowiskową, służącą za kino-teatr oraz miejsce zebrań, np. członków Ruchu Narodowego (o czym informacje znajdują się w ówczesnej prasie), ale też pomieszczenia użytkowe takie jak kuchnia, czytelnia z biblioteką, czy szatnia.



 Miejsce to służyło rozwojowi działalności kulturalnej (koło teatralne), a także edukacyjnej. Jak donosiła „Kronika Diecezji Sandomierskiej”, w dniu 4 marca 1938 roku ksiądz Ręczajski zainaugurował „w pięknym domu katolickim” działalność Katolickiego Uniwersytetu Parafialnego, do którego przyjęto 135 osób. Prowadzono w nim wykłady między innymi z zagadnień religijno-społecznych, historii czy języka polskiego.



 W roku 1934 wprowadzono zmiany do projektu polegające na naniesieniu na plan pomieszczenia
mieszczącego kabinę projekcyjną. 








Naniesiono też zmiany projektowe wewnątrz sali widowiskowej, w której nad wyjściem od strony ulicy Południowej umiejscowiono galerię do której prowadziły schody rozmieszczone z dwóch stron, z zaokrąglonymi balustradami po obu stronach ścian, a po ich środku umieszczono ekran do wyświetlania filmów.



Na jednym z internetowych forum pod adresem 
https://genealogicznapodroz.com/2016/12/29/nosalewice/ zamieszczone jest zdjęcie opisane jako „zabawa karnawałowa w Domu Ludowym lata 30 -ste”. Przedstawia ono zbiorową fotografię uczestników zabawy, które wykonane zostało właśnie pod tą galerią- wyżej na projekcie zaznaczone czerwonym prostokątem.


Jeśli ktoś posiada więcej informacji na temat tego obiektu, jego wykorzystania, a być może zdjęcia, to proszę o udostępnienie w celu zamieszczenia ich w tym materiale.

Na jednej z kart projektu widoczny jest plan „Klozetów”, czyli szaletów, o nieustalonej lokalizacji. Z rysunku projektowego przypominają szalet za kościołem przy ul. Południowej. Jednak chyba nie należy tych obiektów ze sobą wiązać.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz