sobota, 22 marca 2025

Raporty z lustracji Delegatury Polskiego Komitetu Opiekuńczego w gminie Przedbórz z lat 1942-1944. Cz. 1

 Rada Główna Opiekuńcza, była polską organizacją opieki społecznej. Została utworzona w lutym 1940 r. za zgodą okupacyjnych władz niemieckich. W terenie RGO funkcjonowała za pośrednictwem podporządkowanych jej komitetów opiekuńczych i ich delegatur, działających w poszczególnych dystryktach, powiatach i miastach.

  Od roku 1941 z polecenia niemieckiego nazywane były one polskimi komitetami opiekuńczymi, w skrócie PolKO. Delegatury takie były w czasie okupacji utworzone również w mieście Przedbórz i gminie Przedbórz. Miasto i gmina stanowiły wówczas osobne jednostki administracji samorządowo – terytorialnej.

 Do zadań Delegatur należało niesienie pomocy ludności polskiej zamieszkałej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Odbywało się to, poprzez rozdział żywności, odzieży i zasiłków pieniężnych dla najbardziej potrzebujących, prowadzenie kuchni ludowych, schronisk, zakładów opiekuńczych i domów noclegowych, wysyłkę paczek dla więźniów i jeńców oraz specjalne akcje pomocy m.in. dla osób wysiedlonych z ziem RP włączonych bezpośrednio do III Rzeszy, a także przesiedlonych z Zamojszczyzny czy mieszkańców Warszawy wypędzonych ze stolicy po zakończeniu Powstania Warszawskiego.

 Na swoją działalność komitety opiekuńcze uzyskiwały środki od władz okupacyjnych, pomocy z zagranicy, z tajnych dotacji Rządu Polskiego na uchodźstwie, a także z ofiarności społeczeństwa. Były to środki finansowe, materialne oraz w naturze.

 Miejska i Gminna Delegatura w Przedborzu podlegały Komitetowi Opiekuńczemu w powiatowych Końskich. Z racji tej zależności sprawowała ona kontrolę działalności tych delegatur. . Ślad po tym zachował się w raportach z lustracji prowadzonych przedstawicieli rady powiatowej. Znajdują się one w zbiorach Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

 Dzięki nim możemy poznać, trudną rzeczywistość czasów wojny i okupacji w jakiej znalazła się większość społeczeństwa, które w następstwie działań okupanta skazane było nie tylko na codzienny terror, ale również na braki aprowizacyjne, bezrobocie, głodowe wynagrodzenia, a często również na brak dachu nad głową.

Raporty z lustracji Delegatury Polskiego Komitetu Opiekuńczego w gminie Przedbórz:

1.Raport z lustracji z dnia 18 września 1942 r.




2.Raport z lustracji z dnia 24 marca 1943 r.  




3.Raport z lustracji z dnia 17 kwietnia 1943 r.



4.Raport z lustracji z dnia 15 maja 1943 r.  




5.Raport z lustracji z dnia 18 lutego 1944 r.




6.Raport z lustracji z dnia 18 kwietnia 1944 r.




7.Raport z lustracji z dnia 24 maja 1944 r.





Jeśli podoba Ci się moja praca, możesz postawić mi kawę - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz