Jak donosi "Gazeta Narodowa i Obca" nr 17 z 1792 roku "obywatele miasta wolnego Rzeczpospolitej Przedborza na podziękowanie Bogu, za uchwaloną Konstytucję 3 Maja oraz na wywiązanie się wdzięcznością najlepszemu z Królów, Stanisławowi Augustowi i sejmującym stanom, za nadanie swobód wolności miastom, obrali sobie dzień 27 miesiąca listopada (1791 r - PZ), na wykonanie przysięgi i obchodzenie radości w sposobie jak najuroczystszym."
Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu członków magistratu wraz z mieszczanami do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się msza święta. Kazanie wygłosił kanonik Jerzy Jakubowski. Przy wystrzałach moździerzy odśpiewano Te Deum. Po nabożeństwie dokonano zaprzysiężenia na wierność Konstytucji.
W uroczystościach wzięli udział Jan Kanty Karwosiecki - łowczy chęciński, cywilny i wojskowy komendant powiatów chęcińskiego i opoczyńskiego, oraz posiadacz majątku ziemskiego w niedalekich Rączkach, a także ksiądz Adam Przerębski - pisarz wielki koronny, który po oficjalnych uroczystościach zaprosił zapewne zacniejszych gości na obiad, podczas którego wznoszono toasty za zdrowie króla, marszałków konfederacji Sejmu Czteroletniego, oraz posłów.
Wieczorem oświetlono lampionami miejski ratusz ( budynek w którym mieściła się siedziba władz miasta, bowiem ratusz spłonął kilkadziesiąt lat wcześniej -PZ), na którym zawieszono obraz z wizerunkiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. A "pospólstwo radosne wydawało okrzyki" m.in. "niech żyje król", "niech z królem i narodem wiecznie trwa konstytucja 3 Maja".
Podobne uroczystości związane z zaprzysiężeniem Konstytucji 3 Maja, odbywały się w wielu miastach Rzeczpospolitej. Np. w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 7 - 10 września 1791 roku.
Rok później granica zaboru pruskiego stanęła na linii rzeki Pilicy, a w 1795 na skutek III rozbioru, Przedbórz na 13 lat znalazł się pod panowaniem austriackim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz