Wojewódzki rejestr i ewidencja zabytków zawiera spis obiektów o walorach historycznych i architektonicznych. Czym różni się rejestr zabytków od ewidencji zabytków?
Po pierwsze liczebnością wpisanych obiektów. Ewidencja zawiera ich znacznie więcej. Rejestr mniej - w Przedborzu jest ich tylko 6:
1. kościół pod wezwaniem św. Aleksego;
2. budynek po karczmie mieszczący obecnie Muzeum Ludowe;
3. park przy ul. Trytwa;
4. ratusz miejski;
5. kamienica z podcieniami w rynku;
6. układ przestrzenny miasta.
Ewidencja zabytków i ich rejestr nie różnią się tylko liczebnością . Zupełnie inny jest też zakres ochrony zabytków wpisanych do ewidencji i do rejestru. Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków, o co zabiegać może także właściciel, nadaje organom konserwatorskim uprawnienia do ingerowania w zabytek. Tym samym ograniczone zostaje samodzielne dysponowanie nim. Zgoda konserwatora jest bowiem niezbędna np. przy prowadzeniu robót budowlanych, prac konserwatorskich, umieszczaniu na zabytku urządzeń technicznych, reklam, czy napisów, a także przy podejmowaniu działań, które mogłyby prowadzić do zmiany wyglądu zabytku.
Z kolei objęcie nieruchomości jedynie ewidencją nie wywołuje niemal żadnych konsekwencji po stronie właściciela. Z punktu widzenia formalnego ewidencja jest bowiem jedynie zbiorem informacji o nieruchomościach zabytkowych, który nie daje organom konserwatorskim uprawnień do ingerowania w uprawnienia właściciela, jak w przypadku zabytków wpisanych do rejestru. W praktyce, właściciel nieruchomości znajdującej się w ewidencji, ale niewpisanej do rejestru, chcąc dokonać zmian w wyglądzie budynku, zgłasza tę informację do lokalnego urzędu gminy, a urząd może (ale nie musi) zasięgnąć opinii konserwatora zabytków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz