Lokalizacja stanowiska nr 22 |
Stanowisko nr 5 (Pohulanka)– Osada z czasów prawdopodobnie kultury przeworskiej okresu późnolateńskiego trwającego od roku 150 p. n.e. do początku naszej ery. Na jej ślad natrafiono w roku 1989. Podczas badań wydobyto cztery fragmenty ceramiki. Natrafiono też w tym miejscu na jeden odłamek krzemienny, ale nie udało się określić z jakiego okresu kulturowego pochodzi.
Zdjęcie lokalizacji stanowiska nr 5 |
Stanowisko nr 4 – Osada z czasów kultury staropolskiej z okresu późnego średniowiecza zlokalizowana w pobliżu rzeki Pilicy. Podczas prac terenowych w roku 1989 odkryto tam 6 fragmentów ceramiki. Być może funkcjonowanie tej osady można łączyć z folwarkiem na Woli Przedborskiej należącym do starostwa przedborskiego?
Lokalizacja stanowiska nr 4 |
Stanowisko nr 2 – Osada – na stanowisku tym odkryto podczas badań terenowych przeprowadzonych w roku 1974 ślady osady z czasów kultury przeworskiej z epoki żelaza, która rozwijała się między III wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. Osadnictwo tej kultury charakteryzowała zabudowa rozproszona. Przewodnią formą budownictwa w kulturze przeworskiej były dwunawowe domy słupowe z podziałem na część mieszkalną i inwentarzową. Najliczniej występowały obiekty o powierzchni od 100 do 140 metrów kwadratowych. Ściany domów wykonane były w początkowym okresie z plecionki, później także dranicy. Używano również gliny do uszczelniania ścian.
Stanowisko nr 3 – ślad osadniczy z czasów kultury łużyckiej najprawdopodobniej pochodzący z przełomu epoki brązu i epoki żelaza przypadający na lata 700-600 p.n.e. Na stanowisku tym odkryto ślady ceramiki. Badania przeprowadzono w roku 1989.
Lokalizacja cmentarzyska jest zbieżna ze śladami osadniczymi z czasów kultury łużyckiej i przeworskiej (stanowisko 3 i 2 ) |
Lokalizacja śladów osadniczych na stanowisku nr 6 |
Zdjęcie z trwania prac terenowych na stanowisku nr 6 |
Opracowano na podstawie Kart Ewidencji Stanowisk Archeologicznych dostępnych na stronie zabytek.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz