sobota, 16 listopada 2024

Ślady osadnicze na Woli Przedborskiej

 Od roku 1978 na terenie Polski realizowane jest przedsięwzięcie poszukiwania i dokumentowania stanowisk archeologicznych, i nanoszenia ich na mapę, stąd nazwa Archeologiczne Zdjęcie Polski. Poszukiwanie stanowisk archeologicznych prowadzi się głównie metodą badań powierzchniowych, czyli obserwacji powierzchni zaoranych pół wiosną i jesienią. 

 Zbierane są też informacje od mieszkańców danej miejscowości, oraz pozyskuje dane z archiwów. Badania te uzupełnia się metodami archeologii lotniczej. Badaniami takimi objęto również terenu gminy Przedbórz, w tym teren Woli Przedborskiej na której zlokalizowano kilka stanowisk osadniczych oraz cmentarzysko.

 Stanowisko nr 22 – Osada z czasów kultury przeworskiej z okresu tzw. wpływów rzymskich przypadającego na lata od ok 150 r. p.n.e. do ok 350 r. n.e. . Podczas badań terenowych przeprowadzonych w roku 1993 odnaleziono w tym miejscu pięć ułamków ceramiki.

Lokalizacja stanowiska nr 22

Stanowisko nr 5 (Pohulanka)– Osada z czasów prawdopodobnie kultury przeworskiej okresu późnolateńskiego trwającego od roku 150 p. n.e. do początku naszej ery. Na jej ślad natrafiono w roku 1989. Podczas badań wydobyto cztery fragmenty ceramiki. Natrafiono też w tym miejscu na jeden odłamek krzemienny, ale nie udało się określić z jakiego okresu kulturowego pochodzi.

  


Zdjęcie lokalizacji stanowiska nr 5


Stanowisko nr 4 – Osada z czasów kultury staropolskiej z okresu późnego średniowiecza zlokalizowana w pobliżu rzeki Pilicy. Podczas prac terenowych w roku 1989 odkryto tam 6 fragmentów ceramiki. Być może funkcjonowanie tej osady można łączyć z folwarkiem na Woli Przedborskiej należącym do starostwa przedborskiego?  


Lokalizacja stanowiska nr 4

Stanowisko nr 2 – Osada – na stanowisku tym odkryto podczas badań terenowych przeprowadzonych w roku 1974 ślady osady z czasów kultury przeworskiej z epoki żelaza, która rozwijała się między III wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. Osadnictwo tej kultury charakteryzowała zabudowa rozproszona. Przewodnią formą budownictwa w kulturze przeworskiej były dwunawowe domy słupowe z podziałem na część mieszkalną i inwentarzową. Najliczniej występowały obiekty o powierzchni od 100 do 140 metrów kwadratowych. Ściany domów wykonane były w początkowym okresie z plecionki, później także dranicy. Używano również gliny do uszczelniania ścian.

Stanowisko nr 3 – ślad osadniczy z czasów kultury łużyckiej najprawdopodobniej pochodzący z przełomu epoki brązu i epoki żelaza przypadający na lata 700-600 p.n.e. Na stanowisku tym odkryto ślady ceramiki. Badania przeprowadzono w roku 1989.  


Stanowisko nr 1 - Cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej z epoki średniego brązu (1300 -1100 p.n.e.), odkryte przypadkiem w roku 1944. W muzeum ludowym znajduje się naczynie z tego cmentarzyska bez numeru inwentaryzacyjnego. Badania powierzchniowe wykonane w roku w 1989 nie zlokalizowało tego stanowiska archeologicznego. Kultura łużycka to kultura archeologiczna środkowej i młodszej epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza. Jedną z najbardziej znanych osad kultury łużyckiej jest Biskupin.  

Lokalizacja cmentarzyska jest zbieżna ze śladami osadniczymi z czasów kultury łużyckiej i przeworskiej (stanowisko 3 i 2 )


 Stanowisko nr 6 – ślady osadnicze z czasów kultury przeworskiej datowane na okres wpływów rzymskich, oraz kultury staropolskiej z okresu późnego średniowiecza. Prace terenowe przeprowadzono w roku 1993. Odnalezione zostały tam wówczas trzy kawałki ceramiki. Jeden z czasów kultury przeworskiej i dwa z późnego średniowiecza.  

Lokalizacja śladów osadniczych na stanowisku nr 6


Zdjęcie z trwania prac terenowych na stanowisku nr 6


Opracowano na podstawie Kart Ewidencji Stanowisk Archeologicznych dostępnych na stronie zabytek.pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz